Nasz lokalizacja
Kujawska 36, 15-552 Białystok
Masz pytania? Zadzwoń
+ (48) 604 807 730
+ (48) 603 702 478
Napisz do nas
info@drclinic.pl
Godz. otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00

Ortodoncja miofunkcyjna

Czy spotkaliście się kiedykolwiek z opinią,że :

– leczenie ortodontyczne jest mało stabilne

– by utrzymać efekty leczenia,należy stosować aparaty retencyjne do końca życia ?

Czy słyszeliście od swoich znajomych, że wada zgryzu powróciła w ciągu krótkiego czasu po zdjęciu aparatu ortodontycznego? A może spotkało to właśnie Ciebie?

Ortodoncję miofunkcyjną,. tj leczenie nakierowane na eliminację przyczyn krzywych zębów. Dużo uwagi poświęca się szeroko pojętej wczesnej profilaktyce wad zgryzu, która polega na wczesnej korekcie zaburzonych funkcji młodego organizmu,takich jak:

– oddychanie ustami,

– nieprawidłowa pozycja języka w spoczynku,

– nieprawidłowe połykanie z wypychaniem języka do przodu,

– nieprawidłowa mowa,

– wady postawy ciała,

nieprawidłowe ustawienie stóp.

Takie zaburzenia bardzo często obserwujemy u dzieci w różnym wieku, ale także nierzadko u osób dorosłych.

Ortodoncja miofunkcyjna to leczenie ortodontyczne nakierowane na poprawę warunków zgryzowych w jamie ustnej z poszanowaniem i ustaleniem przyczyn powstania wad zgryzu i zniekształceń części twarzowej czaszki.

Leczenie miofunkcjonalne i całościowe spojrzenie na człowieka pozwala ustalić indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta z uwzględnieniem jego dolegliwości i zaburzeń strukturalnych w szczękach i zębach ,zaburzeń w połykaniu, oddychaniu i posturze całego ciała.

Celem terapii miofunkcjonalnej jest uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zamknięcie ust i prawidłowe połykanie. Uzyskuje się to dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni języka, warg oraz całego ciała, wykonywanym systematycznie pod kontrolą terapeuty i samodzielnie w domu (neurologopeda,fizjoterapeuta,terapeuta oddechowy) oraz przez odpowiednią przebudową warunków zgryzowych przez dentystę,ortodontę.

Klasyczne leczenie ortodontyczne w przypadku obecności dysfunkcji i braku równowagi mięśni układu stomatognatycznego jest niewystarczające i powinno być połączone z terapią miofunkcyjną ,w którą zaangażowany jest wykwalifikowany zespół(dentysta,logopeda,fizjoterapeuta,instruktor oddychania)

W ortodoncji miofunkcyjnej bardzo często stosuje się klsyczne aparaty ortodontyczne, ale cel leczenia jest często odmienny, nakierowany na przyczynę wady zgryzu.

WYBIELANIE

Nieodzownym zabiegiem,który wpływa na poprawę estetyki zębów jest  WYBIELANIE
W celu zapewnienia bezpiecznego wybielania w D&R Clinic, przed każdym zabiegiem pacjent jest badany przez lekarza pod kątem wykluczenia przeciwskazań. Następnie rekomendujemy zabieg profesjonalnej higienizacji,by oczyścić kamień i wszelkie osady na zębach.
W D&R Clinic zabieg wybielania wykonujemy różnymi sposobami,w zależności od potrzeb Pacjenta.  

Wybielanie gabinetowe z użyciem profesjonalnego żelu i lampy Beyond.
Podczas całego zabiegu ściśle kontrolujemy postęp wybielania i dostosowujemy indywidualnie stężenie żelu i moc naświetlania.Cały seans trwa około 1 godziny.
Wybielanie nakładkowe z użyciem indywidualnych nakładek i żelu wybielającego. Proces wybielania Pacjent przeprowadza samodzielnie w domu ściśle według zaleceń lekarza, wkładając nakładki na zęby na kilka godzin w dzień lub w nocy
Metoda kombinowana jest połączeniem wybielanie gabinetowego i nakładkowego.
Po zakończonym zabiegu w gabinecie wykonujemy dodatkowo indywidualne nakładki, za pomocą których można podtrzymać efekt wybielania samodzielnie w domu.
Pacjenci najchętniej korzystają z zabiegu wybielania zębów wiosną i latem lub przed wyjątkowymi wydarzeniami w ich życiu, gdy zależy nam na nienagannym wyglądzie.

Destrukcyjna luka

Usunięcie zęba to ostateczność, której nie zawsze udaje się uniknąć. Trzeba mieć jednak świadomość, że brak jednego lub kilku zębów to nie tylko problem estetyczny.
Wraz z biegiem czasu, jaki upłynie od ekstrakcji, rusza lawina powikłań, do których należą:
– przechylanie się zębów sąsiadujących z luką (grozi to ich utratą!),
– nadmierne ścieranie zębów (są silniej eksploatowane, bo muszą przejąć na siebie siły fizyczne powstające podczas przeżuwania pokarmu – im luk w uzębieniu więcej, tym problem ten będzie szybciej postępował),
– zanik kości (wraz z nim zmiana kształtu dziąseł, a z czasem również zmiana rysów twarzy),
– problemy z wymową,
– problemy z trawieniem wynikające z niedokładnego przeżuwania oraz ograniczenia w jedzeniu określonych posiłków.
– problemy w stawie skroniowo-żuchwowym wynikające z obniżenia wysokości zgryzu w okolicy przechylonych zębów
W przypadku usunięcia zęba powinno się jak najszybciej podjąć leczenie protetyczne, które uzupełni brakujący ząb, np. most protetyczny. Osobom oczekującym od rozwiązania protetycznego maksymalnego komfortu zaleca się zastosowanie implantów stomatologicznych.

Elektrostymulacja narządów wewnętrznych metodą Viktora Żenni.

Elektrostymulacja wykorzystuje leczniczy wpływ prądów Bernarda. Stymulacja narządów może usprawnić procesy elektrochemiczne zachodzące pomiędzy mózgiem a gruczołami dokrewnymi, uruchamiając naturalne siły obronne organizmu. Metoda ta poprawia krążenie krwi, limfy, wydzielanie hormonów przysadki, nadnerczy, trzustki, gonad i tarczycy. Niweluje procesy zapalne w tkankach.

W zabiegach stosowany jest ten sam, nieco zmodyfikowany aparat, jakiego używa się w gabinetach fizykoterapii. Urządzenie posiada certyfikat UE bezpieczeństwa urządzeń medycznych, a zabieg jest bezpieczny i bezbolesny (odczuwalne jest tylko mrowienie lub delikatne „igiełki”). Metoda ta jest uznana i ceniona wśród lekarzy w Australii i USA.

Metoda Żenni jest pomocna przy:

– problemach z tarczycą (nadczynność i niedoczynność, choroba hashimoto, choroba Graves-Basedova),  guzkach tarczycy,

– żylakach i zakrzepicy kończyn dolnych,

– bezsenności,

– problemach z gospodarką hormonalną,

– depresji, lękach i nerwicy,

– paradontozie,

– problemach z oczami (jaskra, zmęczenie, suchość, łzawienie, stany zapalne, choroba Graves-Basedova),

– bólach i zapaleniach narządów np.: wątroba, woreczek żółciowy, żołądek, śledziona, trzustka, jajniki,

– refluksie żołądkowym,

– torbielach nerek,

– problemach z prostatą,

– hemoroidach,

– astmie oskrzelowej i alergii,

– nietrzymaniu moczu, zapaleniu pęcherza moczowego,

– niedosłuchu,

– półpaścu,

– zapaleniu zatok

, – chorobach kobiecych (guzki, torbiele, mięśniaki, endometrioza, nadżerki)

– Parkinsonizmie.

 

Jak przygotować się do terapii?

W miejscach stymulacji, nie należy nakładać maści, kremów, balsamów i perfum, aby nie doszło do reakcji alergicznych.

Jak długo trwa zabieg?

Jedna stymulacja to najczęściej 20-30 minut. Niekiedy wykonuje się kilka stymulacji podczas jednej wizyty, zwykle jednak nie dłużej, niż 1,5 godziny.

Jak często należy stosować elektrostymulację metodą Żenni?

Zabiegi wykonuje się w odstępach od 1 do 4 tygodni, w zależności od miejsca i rodzaju stymulacji. Często zmiany są zauważalne już po 2-3 stymulacjach. W przypadku przewlekłych schorzeń (np.: problemy z tarczycą) liczba zabiegów może wynieść ok. 8.

Czy występują reakcje uboczne po zabiegu?

W miejscach stymulacji może przez pewien czas utrzymywać się zaczerwienienie skóry, co jest całkowicie normalną reakcją. Przy częstym powtarzaniu zabiegu może również wystąpić w tych miejscach swędzenie skóry. Należy wtedy zastosować maść łagodzącą na przykład Alantan.

Przeciwskazania:

– obecność rozrusznika serca lub innego urządzenia elektrycznego w ciele,

– okres ciąży,

– przeziębienie, osłabienie, złe samopoczucie,

– poważne problemy zdrowotne wymagające interwencji lekarza,

– stan upojenia alkoholowego lub narkotycznego.

Kilka słów o Indiba active…

  Opatentowany System Proionic®

stymuluje komórkową wewnętrzną i zewnętrzną wymianę jonową przywracając fizjologiczną aktywność elektryczną komórek, przez co umożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Wynikiem tego są:

 • Równoważenie potencjału błony komórkowej
 • Poprawienie przenikalności błony komórkowej
 • Utrzymanie biologii komórki
 • Poprawienie krążenia i redukcja retencji cieczy (obrzęki, krwiaki i drenaż limfatyczny)
 • Zmniejszenie i eliminacja toksyn i produktów odpadowych
 • Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • Przyśpieszona regeneracja

 

 

BEZPIECZNA I EFEKTYWNA TECHNOLOGIA Z UNIKALNYM POTRÓJNYM EFEKTEM:

 

       1. Biostymulacja komórkowa

Oddziaływanie bez efektu termicznego. Dochodzi do  poprawy przepuszczalności błony komórkowej, zwiększenie wewnątrz i zewnątrz komórkowej wymiany jonowej, która prowadzi do efektywnej regeneracji tkanek. Wynikiem czego jest wzrost metabolizmu komórkowego oraz zapotrzebowania na tlen.

 

       2. Mikrocyrkulacja

Oddziaływanie połączone z efektem termicznym. Wzrost mikrocyrkulacji tkankowej i rozszerzenia naczyń uzupełnia biostymulację, pobudzając tkanki do dalszej samoregeneracji. Rozszerzenie naczyń kapilarnych odżywia i utlenia tkanki usprawniając żylne i limfatyczne wchłanianie zwrotne.

 

       3. Hiperaktywacja

Oddziaływanie połączone z efektem przegrzania. Przegrzanie usprawnia metabolizm komórkowy i aktywuje proces przebudowy tkanki zwalczając zwłóknienia. Tkanka zostaje przebudowana nawet w chronicznych stanach, gdzie zwłóknienie jest obecne od dłuższego czasu (wynik przeszłych urazów czy artretyzmu).

 

Zabieg przy użyciu Indiby active jest nieinwazyjny i bezpieczny, pacjenci odczuwają przyjemny masaż, po którym są rozluźnieni i zrelaksowani.

 

Mamy to! PIERWSI I JEDYNI w Polsce północno-wschodniej!

Miło nam poinformować, że jako nieliczny ośrodek w Polsce wprowadziliśmy niezwykle popularną w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech metodę rehabilitacji na poziomie komórkowym INDIBA active.

INDIBA active jest unikalnym, opatentowanym sposobem doprowadzenia do tkanek i komórek termicznego oraz nietermicznego prądu. Dzięki zastosowaniu prądu o natężeniu 448 kHz, pozwala na modyfikację przenikania membrany komórkowej, przyśpiesza metabolizm oraz zapotrzebowanie na tlen. Za jego pomocą, poprzez wzrost mikrocyrkulacji, uzupełnia się biostymulację i zaopatrza tkankę w elementy, które pozwalają na regenerację. Metoda ta daje doskonałe rezultaty, miedzy innymi: szybsze zdrowienie tkanek oraz zredukowanie bólu.

SKUTECZNOŚĆ: 96% przypadków zdecydowanie przyspiesza gojenie

JAKOŚĆ: 79% pacjentów odczuwa natychmiastowe i długotrwałe zmniejszenie bólu

EFEKTYWNOŚĆ: 4x krótszy czas leczenia większości pacjentów

Zakres wykorzystania INDIBA w ostrych i chronicznych schorzeniach narządu ruchu m.in.: 

 • bóle kręgosłupa, nerwobóle,
 • blizny, zrosty pooperacyjne,
 • skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia,
 • naderwania mięśni,
 • stany zapalne: zapalenia kaletki, torebki stawowej, kości i stawów
 • chondromalacja rzepki
 • bóle zatok

 

Już niedługo więcej o naszych zabiegach przy użyciu INDIBA active.

 

 

Ból głowy? Pozbądź się go raz na zawsze!

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości i zmora wielu ludzi we współczesnych czasach.
W ciągu roku ponad 35 tys. pacjentów trafia do szpitali z bólem głowy. To ok. 10 proc. wszystkich hospitalizacji dotyczących 30 głównych schorzeń Polaków.

Dlaczego ból głowy tak często nas nęka?
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?
Czy ból głowy może świadczyć o poważnych chorobach?

Medyczne statystyki pokazują, że zdecydowanie najczęściej ( ok.90% wszystkich bóli głowy) to tzw. napięciowe bóle głowy, które nie wynikają z żadnej poważnej choroby, lecz są dolegliwością samą w sobie.
Czynników wyzwalających napięciowe bóle głowy jest bardzo wiele, m.in.:
– zaburzenia mechaniczne w ciele powodujące wzmożone napięcie mięśni( wady zgryzu,dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,wady postawy,choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,głównie szyjnego itd.)
-stres, niekontrolowane emocje
-przemęczenie, brak snu
-głód
-nieprawidłowe oddychanie (oddychanie ustami)

Ból głowy towarzyszy też często wielu chorobom, zarówno tym banalnym, jak chociażby przeziębienie,ale również bardziej poważnym,np.
-nadciśnienie tętnicze
-zapalenie zatok
-wady wzroku
-jaskra
-neuralgie nerwu twarzowego
-bóle chorych zębów
-zatrucie substancjami toksycznymi(np.alkoholem metylowym,tlenkiem węgla,nitrobenzenem, przewlekłe zatrucie ołowiem)
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
– tętniak i zapalenie mózgu

Najbardziej powszechne napięciowe bóle głowy mogą być leczone z dużym powodzeniem.
Leczenie polega na doprowadzeniu do zniesieniu napięcia mięśni wywołujących przewlekły ból głowy. Najbardziej skuteczna jest w tym terapia manualna (rehabilitacja stomatologiczna) wykonywana przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Bardzo często również w procesie leczenia musi uczestniczyć dentysta w celu korekty warunków zgryzowych( uzupełnienie brakujących zębów,podniesienie wysokości zgryzu, wyrównanie przechylonej płaszczyzny zgryzu itp.) Praca w zespole dentysta-fizjoterapeuta i całościowe podejście do problemu daje najbardziej skuteczne rezultaty. W ten sposób udaje się pomóc 80-90% pacjentów z bólami głowy.

Dlaczego warto badać 6-latki?

We współczesnych czasach można zauważyć lawinowo rosnącą liczbę dzieci z wadami zgryzu i wadami postawy ciała. Nieprzypadkowo zwracam tu uwagę na te dwa elementy, ponieważ istnieje naukowo udowodniona ścisła korelacja pomiędzy wadami narządu żucia i narządu ruchu.

Czytaj więcej

Spełniamy marzenia

W grudniu 2017r. zgłosiła się do nas niespełna 10-letnia Ola. To co usłyszałam z jej ust zaparło mi dech w piersiach ,,Moim największym marzeniem jest, by nie bolała mi głowa”.

Czytaj więcej