Dlaczego warto badać 6-latki?
We współczesnych czasach można zauważyć lawinowo rosnącą liczbę dzieci z wadami zgryzu i wadami postawy ciała. Nieprzypadkowo zwracam tu uwagę na te dwa elementy, ponieważ istnieje naukowo udowodniona ścisła korelacja pomiędzy wadami narządu żucia i narządu ruchu.
Szósty rok życia to czas, w którym szczęka dziecka powinna się intensywnie rozwijać i przygotowywać na wymianę uzębienia z mlecznego na stałe. Wszyscy o tym wiedzą, że zęby stałe są większe i potrzebują więcej miejsca w kości i łuku zębowym, by wyrznąć się w prawidłowej pozycji. Już na etapie uzębienia mlecznego możemy zaobserwować przyszłe wady zgryzu, a najczęściej deficyt miejsca dla zębów stałych. W większości przypadków już w tym wieku można zaopatrzyć dziecko w aparat ortodontyczny ruchomy stymulujący wzrost szczęki. Aparat z powodzeniem można wykonać na uzębieniu mlecznym. Nie jest konieczne, a wręcz nie jest wskazane czekanie na wyrznięcie zębów stałych, gdyż wada będzie się pogłębiała. Wiek, do którego zaleca się rozwinąć szczękę to ok. 9-10 rok życia u dziewczynek i 10-11 rok życia u chłopców. W tym wieku dzieci wchodzą w skok wzrostowy i prawidłowy rozwój szczęki do tego czasu spowoduje, iż żuchwa również przyjmie właściwą pozycję, a przez to wpłynie pośrednio na postawę całego ciała.
Postawa ciała
W wieku 6 lat należy również sprawdzić postawę ciała dziecka pod kątem rozwoju wad postawy, jak również ustawienie stóp, a dokładnie kości piętowych. Stopy są fundamentem całej postawy i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy skorygować ich ustawienie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty indywidualnymi wkładkami do butów. Im wcześniej dostrzeżemy nieprawidłowości, tym szybciej i łatwiej można je skorygować i wprowadzić dziecko na prawidłowy tor wzrostu, a co za tym idzie podarować mu na przyszłość dużo zdrowia, piękny uśmiech i wyprostowaną sylwetkę.