https://drclinic.pl/
Nasza lokalizacja
Kujawska 36, 15-552 Białystok
Godz. otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00

Asymetrie twarzy i wady zgryzu

Zniekształcenia twarzy

Deformacje w czaszce powodują zniekształcenia i asymetrie twarzy,problemy z kręgosłupem, bóle głowy i wiele innych dolegliwości. Przewlekłe zgrzytanie i zaciskanie zębów powoduje duże napięcie w mięśniach twarzy, prowadzi do ich przerostu i często wpływa na zmianę w wyglądzie twarzy( kwadratowa, asymetryczna).

Obserwując twarz warto zwrócić uwagę na symetrię i wielkość gałek ocznych. Jeśli znacząco się różnią, może to świadczyć o występowaniu lub rozwoju dysfunkcji czaszkowo-żuchwowej.

Wady zgryzu

Zła postawa przyczynia się do przedniego ustawienia głowy, co prowadzi do zaburzeń oddychania. Pacjent oddycha ustami, ponieważ nie jest w stanie nabierać powietrza nosem. Powoduje to niskie ustawienie języka, który nie może stymulować przedniego i bocznego wzrostu szczęki, a mała i wąska szczęka powoduje z kolei stłoczenia w ustawieniu zębów. Również alergie i nietolerancje pokarmowe przyczyniają się do nadmiernej produkcji patologicznego śluzu w zatokach i drogach oddechowych i utrudniają oddychanie nosem.

Wady zgryzu i wady postawy przyczyniają się w głównej mierze do rozwoju dysfunkcji czaszkowo-żuchwowo-kręgosłupowej. Im wcześniej rozpoczynamy leczenie ortodontyczne i korektę wad postawy, tym leczenie jest szybsze i skuteczniejsze.

Co może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju szczęki?

 

  • zaburzenia oddychania (alergie, nietolerancje pokarmowe, częste przeziębienia)
  • niskie ustawienie języka
  • przetrwały niemowlęcy typ połykania
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych
  • zgrzytanie zębami
  • wady postawy, skoliozy, koślawość pięt
  • urazy, które nie były prawidłowo rehabilitowane ,uległy skompensowaniu i przyczyniły się do trwałych zniekształceń w narządzie ruchu i żucia