Ortodoncja miofunkcyjna – uzyskanie prawidłowej pozycji języka.
Celem terapii miofunkcjonalnej jest uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zamknięcie ust i prawidłowe połykanie.
Czy spotkaliście się kiedykolwiek z opinią, że:
- leczenie ortodontyczne jest mało stabilne
- by utrzymać efekty leczenia,należy stosować aparaty retencyjne do końca życia?
Czy słyszeliście od swoich znajomych, że wada zgryzu powróciła w ciągu krótkiego czasu po zdjęciu aparatu ortodontycznego? A może spotkało to właśnie Ciebie?
Ortodoncję miofunkcyjną,. tj leczenie nakierowane na eliminację przyczyn krzywych zębów. Dużo uwagi poświęca się szeroko pojętej wczesnej profilaktyce wad zgryzu, która polega na wczesnej korekcie zaburzonych funkcji młodego organizmu, takich jak:
oddychanie ustami,
- nieprawidłowa pozycja języka w spoczynku,
- nieprawidłowe połykanie z wypychaniem języka do przodu,
- nieprawidłowa mowa,
- wady postawy ciała,
- nieprawidłowe ustawienie stóp.
Takie zaburzenia bardzo często obserwujemy u dzieci w różnym wieku, ale także nierzadko u osób dorosłych.
Ortodoncja miofunkcyjna
Ortodoncja miofunkcyjna to leczenie ortodontyczne nakierowane na poprawę warunków zgryzowych w jamie ustnej z poszanowaniem i ustaleniem przyczyn powstania wad zgryzu i zniekształceń części twarzowej czaszki.
Leczenie miofunkcjonalne i całościowe spojrzenie na człowieka pozwala ustalić indywidualny plan leczenia dla każdego Pacjenta z uwzględnieniem jego dolegliwości i zaburzeń strukturalnych w szczękach i zębach ,zaburzeń w połykaniu, oddychaniu i posturze całego ciała.
Celem terapii miofunkcjonalnej jest uzyskanie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, zamknięcie ust i prawidłowe połykanie. Uzyskuje się to dzięki odpowiednim ćwiczeniom mięśni języka, warg oraz całego ciała, wykonywanym systematycznie pod kontrolą terapeuty i samodzielnie w domu (neurologopeda, fizjoterapeuta, terapeuta oddechowy) oraz przez odpowiednią przebudową warunków zgryzowych przez dentystę, ortodontę.
Klasyczne leczenie ortodontyczne w przypadku obecności dysfunkcji i braku równowagi mięśni układu stomatognatycznego jest niewystarczające i powinno być połączone z terapią miofunkcyjną ,w którą zaangażowany jest wykwalifikowany zespół(dentysta,logopeda,fizjoterapeuta,instruktor oddychania)
W ortodoncji miofunkcyjnej bardzo często stosuje się klsyczne aparaty ortodontyczne, ale cel leczenia jest często odmienny, nakierowany na przyczynę wady zgryzu.