Nasza lokalizacja
Kujawska 36, 15-552 Białystok
Godz. otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00
logopeda Białystok

Czym zajmuje się logopedia?

 

Logopedia jest dziedziną zajmującą się badaniem i leczeniem zaburzeń mowy i komunikacji. Chodzi tu nie tylko o poprawną artykulację głosek, ale też interakcje z otoczeniem i sposób, w jaki przebiega z nim komunikacja. Odpowiednia terapia pozwala pokonać trudności komunikacyjne, a także poprawić funkcje żucia i oddychania.

 

Zaburzenia powstają na różnym tle, dlatego ich skuteczne leczenie wymaga często działań z zakresu medycyny, psychologii i pedagogiki. Umożliwienie Pacjentowi prawidłowej artykulacji głosem często wymaga także od logopedy ścisłej współpracy z ortodontą.

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy? Zaleca się taką wizytę, gdy ma ono 2,5 roku, aby ocenić jego rozwój mowy i komunikacji oraz inne czynniki rozwoju neurologicznego. Do logopedy z dzieckiem warto udać się nawet wcześniej, jeżeli zauważysz u swojej pociechy występowanie takich objawów jak opóźnienia w rozwoju mowy, trudności w jej rozumieniu, nieadekwatne reakcje na bodźce zewnętrzne czy problemy z jedzeniem.

Nawet już u niemowlęcia można zauważyć pewne symptomy, które powinny skłonić do udania się po poradę logopedyczną. Do takich niepokojących objawów należą trudności z karmieniem, opóźnione lub nietypowe gaworzenie, ograniczona reakcja na dźwięki i niedostateczne próby ich naśladowania oraz opóźniony rozwój w komunikacji niewerbalnej (gesty, uśmiech).

Oczywiście terapia logopedyczna nie jest przeznaczona jedynie dla dzieci. Często potrzebują jej również dorośli Pacjenci. Ich problemy dotyczą przede wszystkim niewłaściwej dykcji, jąkania się, afazji oraz dyzartrii, a także jednostek chorobowych takich jak Alzheimer, Parkinson czy stwardnienie zanikowe boczne.

Na czym polega leczenie logopedyczne?

 

Leczenie logopedyczne ma na celu skorygowanie wad wymowy, usprawnienie motoryki narządów mowy, poprawę jakości funkcji językowej i oddechowej. Aby osiągnąć ten cel, stosowane są różne metody, w tym ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i słuchowe, ćwiczenia poszczególnych funkcji psychicznych (na przykład pamięci i spostrzegawczości), masaż logopedyczny. Jak już wspomnieliśmy, w terapii logopedycznej konieczne może być także leczenie ortodontyczne.

 

Ortodoncja jako wsparcie dla logopedii

 

Jedną z możliwych przyczyn zaburzeń mowy jest wada zgryzu. Dlatego w wielu przypadkach terapia logopedyczna obejmuje również leczenie ortodontyczne. Wiele problemów logopedycznych można rozwiązać przy zastosowaniu aparatu A.L.F. Dokonuje on rozbudowy szczęki i koryguje fizjologiczne funkcje języka. 

Język pełni kluczową funkcję w czynnościach nie tylko takich jak połykanie, ale również mówienie. Jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, części głosek w ogóle nie da się właściwie wyartykułować. Dlatego w diagnostyce logopedycznej tak dużą uwagę poświęca się językowi – jego sprawności i pozycji spoczynkowej.

W stanie spoczynku brzegi języka powinny znajdować się przy dziąsłach, a jego przednia część przylegać płasko do podniebienia. Zdarza się jednak, że jama ustna nie jest prawidłowo rozwinięta i wówczas język się w tym miejscu nie mieści. Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka ma wpływ między innymi na zaburzenie czynności połykania. Koniec języka lub jego brzegi napierają wtedy na zęby lub przestrzenie między nimi. Wówczas nacisk 1-2 kg każdorazowo przy połykaniu oddziałuje na zęby. Zbiorcza siła nacisku w ciągu doby to około 4 tony. Efektem tej nieprawidłowości może być zgryz otwarty lub progenia (zbyt silny wzrost żuchwy).

Zaburzenia miofunkcjonalne, czyli nieprawidłowości w spoczynkowej pozycji języka i połykaniu, mają niekorzystny wpływ na oddychanie, rozwój podniebienia i szczęki, ustawienie zębów, a nawet postawę ciała.

W przypadku takich zaburzeń aby wyeliminować problemy logopedyczne, trzeba zastosować leczenie ortodontyczne, które rozszerzy łuki zębowe, co pozwoli na uzyskanie dla języka potrzebnej przestrzeni na podniebieniu.

W tym celu stosujemy aparat A.L.F. Ma formę dogiętego do zębów drutu umieszczonego od strony podniebienia. Za pomocą pętli i cierni jest wsparty na zębach i śluzówce, a klamry mocują go na zębach trzonowych. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnego mechanizmu pracy języka, który przy przełykaniu zawsze dotyka podniebienia. Uciska wówczas pętlę aparatu, co powoduje jego poszerzanie. W efekcie aparat A.L.F. oddziałuje na łuki zębowe, stopniowo je rozszerzając. W ten sposób przywraca prawidłową budowę łuków zębowych i umiejscowienie języka.

 

 

Dowiedz się więcej

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o logopedii ze wsparciem leczenia ortodontycznego, zapraszamy do Dentico Rehabilis. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer + (48) 604 807 730 lub wypełniając formularz.