Kiedy potrzebne jest leczenie ortodontyczne?
Ortodoncja jest gałęzią stomatologii, która zajmuje się nieprawidłowościami zgryzu i dysfunkcjami szczękowo-twarzowymi. Wady zgryzu obejmują nieprawidłowe relacje zębów względem siebie oraz ich ułożenie w łuku zębowym.
.
Skutkiem nieprawidłowości zgryzu może być nie tylko dyskomfort i ból, ale także choroby zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą one być także przyczyną zaburzeń dotyczących mowy, spożywania posiłków oraz oddychania. Wady zgryzu utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Zaburzają też rozłożenie sił żucia, przyczyniając się do powstawania przeciążeń, które szkodzą nie tylko samym zębom – mogą być również powodem bólów głowy, karku i kręgosłupa. Dla wielu Pacjentów duży problem stanowi również to, że wady zgryzu zaburzają estetykę uśmiechu.
Rodzaje wad zgryzu
Do najczęściej występujących wad zgryzu należą:
- przodozgryz – zęby żuchwy są wysunięte do przodu w porównaniu do zębów szczęki;
- tyłozgryz – żuchwa jest przesunięta do tyłu względem szczęki;
- zgryz głęboki – zęby szczęki pokrywają nadmiernie uzębienie żuchwy, czego efektem jest starcie szkliwa we fragmentach koron;
- zgryz krzyżowy albo przewieszony – szczęka jest zbyt wąska w stosunku do żuchwy, górne i dolne zęby zachodzą na siebie odwrotnie;
- zgryz otwarty – zęby żuchwy i szczęki nie stykają się, w uzębieniu jest z tego powodu szczelina, która utrudnia przeżuwanie i przyczynia się do wad wymowy;
- stłoczenia – w łuku zębowym brakuje miejsca dla prawidłowego ułożenia wszystkich zębów, przez co zmieniają one pozycję i kształt, prowadząc do przeciążeń w jamie ustnej i pogorszenia estetyki uśmiechu;
- dysproporcja zębowo-wyrostkowa– zbyt dużo miejsca w łuku zębowym lub zbyt małe zęby, co skutkuje powstaniem dużych przerw między poszczególnymi zębami.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Pierwszym krokiem jest konsultacja, podczas której lekarz zapoznaje się z przypadkiem Pacjenta, ocenia jego problem, poznaje jego potrzeby i oczekiwania związane z leczeniem. Dla zaplanowania skutecznego leczenia konieczna jest dokładna diagnostyka. Dzięki własnemu centrum diagnostycznemu potrzebne badania obrazowe zwykle wykonujemy na miejscu, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i szybciej rozpocząć leczenie.
Następnym etapem jest szczegółowe zaplanowanie leczenia. Plan leczenia wraz z kosztorysem wręczamy Pacjentowi, dzięki czemu cały proces przebiega dla niego bez niespodzianek.
Samo leczenie wad zgryzu najczęściej odbywa się przy użyciu aparatu ortodontycznego. Taki aparat, stały lub ruchomy, działa w ten sposób, że wywiera na zęby nieduży, stały nacisk i w ten sposób stopniowo przemieszcza je na prawidłowe pozycje. Jest on dobrany indywidualnie do uzębienia Pacjenta i przygotowany na podstawie wycisków lub skanów.
W trakcie leczenia aparatem bardzo ważne są wizyty kontrolne. Muszą one odbywać się regularnie. Jak często? O tym decyduje lekarz, biorąc przy tym pod uwagę takie czynniki jak rodzaj aparatu i metoda leczenia. Podczas wizyt kontrolnych sprawdzamy, jak postępuje leczenie i czy osiągnięte na danym etapie rezultaty odpowiadają założeniom. Dokonujemy też wymiany elementów aparatu lub jego aktywację.
Gdy wszystkie zęby zostaną już przemieszczone na prawidłowe pozycje, nie oznacza to jeszcze końca leczenia. Teraz następuje etap retencji. Polega na stosowaniu przez określony czas aparatu retencyjnego. Jego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia – chodzi o to, aby zęby nie powróciły do nieprawidłowego ułożenia.
Wadami zgryzu zajmujemy się kompleksowo, poświęcając uwagę ich wielu różnym aspektom i wynikających z nich dysfunkcjom – między innymi zajmujemy się ich niekorzystnym wpływem na mowę i oddech. W praktyce oznacza to, że leczenie ortodontyczne w miarę potrzeby uzupełniamy działaniami z innych dziedzin. Współpraca ortodonty, fizjoterapeuty, logopedy i trenera oddechu ma na celu przywrócenie Pacjentowi prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej.
Czas trwania leczenia ortodontycznego może być różny – zależy to głównie od rodzaju i stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz od wieku Pacjenta. U dzieci leczenie przebiega szybciej niż u dorosłych, ponieważ ich rozwój kostny nie jest jeszcze zakończony, co sprawia, że zęby łatwiej poddają się przemieszczaniu. Z reguły jednak cały proces leczenia mieści się w przedziale 18-36 miesięcy.
Zespół lekarzy
Pamiętaj, że leczenie ortodontyczne ma wpływ na estetykę oraz zdrowie jamy ustnej!
Jakie aparaty na zęby w Białymstoku stosujemy w Dentico Rehabilis?
Aparat ruchomy
Ten aparat ortodontyczny w Białymstoku (akrylowy lub elastyczny) stosujemy do korygowania wczesnych wad zgryzu, szczególnie u dzieci w uzębieniu mlecznym lub w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe, a zatem w okresie 4-10 roku życia. Aparat ruchomy Pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Jest to duży komfort dla dzieci, ponieważ nie muszą nosić aparatu podczas zajęć szkolnych. Żeby leczenie przyniosło efekty, aparat ruchomy musi jednak pozostawać na zębach przez określony przez lekarza czas każdego dnia.
Aparat stały
Jest mocowany na zębach na cały czas leczenia – w miarę potrzeby zdejmuje go jedynie lekarz podczas wizyt kontrolnych. Aparat stały stosujemy do leczenia zębów stałych u młodzieży i dorosłych. Składa się z zamków, pierścieni, łuków i ligatur. Zamki przyklejane na powierzchnię zębów odpowiadają za zamocowanie aparatu, podobnie jak pierścienie na zębach trzonowych. Do tych elementów przyłączony jest łuk aparatu – jego zadaniem jest wywieranie na zęby nacisku, co pozwala je przemieszczać.
A.L.F.
Szczególnym rodzajem aparatu, który stosujemy, jest aparat A.L.F., którego zadaniem jest rozbudowa szczęki a także korekta zaburzonych funkcji przełykania, prawidłowej pozycji języka i oddychania. W tym celu wykorzystuje on fizjologiczne siły pracy języka. Przy przełykaniu język dotyka podniebienia. Uciska wtedy pętlę aparatu, co powoduje jego delikatne poszerzanie. To sprawia, że za każdym razem aparat A.L.F. działa na łuki zębowe, stopniowo je rozszerzając. Zastosowanie tego aparatu pozwala wytworzyć potrzebne dla zębów miejsce. Ma też wpływ na relaksację mięśni żwaczy, łagodząc objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Wpływa też na poszerzenie górnych dróg oddechowych.
Opinia Pacjentki po leczeniu ortodontycznym
Różnice między aparatem klasycznym a aparatem ALF
Dowiedz się więcej
Szukasz dobrego ortodonty w Białymstoku? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu zaburzeń zgryzu, zapraszamy do Dentico Rehabilis. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer + (48) 604 807 730 lub wypełniając formularz.
Opinia Pacjenta który pokonał dzięki nam bezsenność!
Jak ból kolan może mieć związek z leczeniem ortodontycznym?