https://drclinic.pl/
Nasza lokalizacja
Kujawska 36, 15-552 Białystok
Godz. otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00

Aparat A.L.F.

A.L.F. To rodzaj aparatu służącego do rozbudowy szczęki i poprawy funkcji języka. Jest zbudowany z delikatnego drutu, który jest dogięty indywidualnie do zębów Pacjenta. Drut jest umieszczany od strony podniebienia. Znajdują się na nim nieduże pętle i ciernie, które opierają go na zębach i śluzówce. Po obu stronach drutu znajdują się specjalne klamry, które mocują aparat na zębach trzonowych.

Jak działa aparat A.L.F.?

Zadaniem aparatu A.L.F. jest rozbudowa szczęki i korekta fizjologicznych funkcji języka. W prawidłowo rozwiniętej jamie ustnej powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsca dla wszystkich zębów i języka. Czasem jednak jej rozwój zostaje zaburzony i w efekcie język nie mieści się na podniebieniu.

W swoim działaniu aparat ten wykorzystuje fizjologiczne siły pracy języka. Podczas przełykania język każdorazowo dotyka podniebienia. Na tym mechanizmie opiera się właśnie działanie aparatu A.L.F. Przy przełykaniu język uciska pętle, co powoduje delikatne poszerzanie aparatu. W ten sposób aparat działa odpowiednią siłą na łuki zębowe, powodując ich stopniowe rozszerzanie, dzięki czemu język może zająć naturalną pozycję na podniebieniu.

Aparat A.L.F. działa nie tylko na kości szczęki, ale też na sąsiadujące z nią struktury. Oprócz rozbudowy szczęki i przemieszczenia zębów na prawidłowe miejsca, wpływa także na relaksację mięśni żucia. Dzięki temu łagodzi objawy zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i zmniejsza nieprawidłowe napięcie mięśni posturalnych, co wpływa na lepsze samopoczucie Pacjenta. Aparat wpływa także na poszerzenie górnych dróg oddechowych. Może to w części przypadków pomóc Pacjentowi z takimi dolegliwościami jak niedrożność nosa i chrapanie. Poprawia się również symetria twarzy, a co za tym idzie – jej estetyka.

Zalety aparatu A.L.F.

Mocną stroną aparatu A.L.F. jest skuteczność. U Pacjentów nastoletnich w części przypadków A.L.F. można nawet zastosować jako zamiennik tradycyjnego aparatu ortodontycznego. U dorosłych używa się go do miofunkcyjnego przygotowania do leczenia  stałym aparatem ortodontycznym, co może znacznie skrócić czas takiej terapii.

Inną z jego zalet jest mniejsza częstotliwość koniecznych wizyt kontrolnych w gabinecie. Odbywają się one jedynie co 10-12 tygodni. W trakcie tej wizyty lekarz zdejmuje aparat i poprzez odpowiednie dogięcia drutu aktywuje go tak, by dalsze jego działanie przyniosło pożądany efekt.

Dla wielu Pacjentów atutem tego aparatu jest też to, że jest na zębach niemal niewidoczny, przez co leczy w dyskretny sposób, nie zaburzając estetyki uśmiechu. Nie powoduje też utrudnień w higienie jamy ustnej.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu aparatami ALF, zapraszamy do Dentico Rehabilis. Na wizytę możesz się umówić dzwoniąc pod numer +48 604 807 730.