Leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych
Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową, tworząc jeden z najbardziej złożonych stawów w ludzkim organizmie. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do wykonywania wielu codziennych czynności, takich jak jedzenie, mówienie i wyrażanie emocji. Czasami jednak mogą wystąpić dysfunkcje tego stawu, które wymagają specjalistycznego leczenia.
Objawy związane z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego mogą być zróżnicowane. Dlatego Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z przyczyny swoich dolegliwości. Takie problemy mogą objawiać się inaczej u różnych osób. Najczęściej zgłaszane objawy to:
- różnorodne dźwięki w stawach podczas ruchu, np. klikanie, delikatne trzaski,
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębów,
- zaciskanie zębów
- chwilowe trudności z szerokim otwieraniem ust,
- zablokowanie żuchwy po szerokim otwarciu ust,
- ból w okolicach ucha, szumy uszne,
- ból promieniujący do karku i głowy, często mylony z migreną,
- ból mięśni żucia,
- ból przy szerokim otwieraniu ust, np. podczas ziewania lub śpiewania,
- niewyjaśniony ból zębów.
Jeśli dolegliwości są łagodne i przejściowe, stan stawu skroniowo-żuchwowego może poprawić się samoistnie. Jednak często konieczna jest konsultacja stomatologiczna, fizjoterapeutyczna i wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Etapy leczenia stawów skroniowo-żuchwowych
Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz dokładne badanie manualne mięśni głowy i szyi, stawów skroniowo-żuchwowych oraz torebek stawowych. Dodatkowo ocenia funkcję języka i stan uzębienia.
Po dokonaniu wstępnej diagnozy stomatolog może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak tomografia stawów skroniowo-żuchwowych, rezonans magnetyczny głowy lub kręgosłupa, a także konsultacje fizjoterapeutyczne laryngologiczne oraz badania krwi.
Na podstawie zebranych danych i wyników badań dokładnie diagnozujemy problem i proponujemy odpowiednie leczenie. Może być konieczne zastosowanie aparatu relaksującego mięśnie głowy i szyi
Dodatkowo możemy zalecić fizjoterapię, aby rozluźnić stawy i poprawić elastyczność mięśni.
W przypadku potrzeby, kierujemy Pacjenta do innych specjalistów, szczególnie jeśli leczenie wymaga podniesienia zwarcia i przebudowy zgryzu.
Możemy także zaproponować autoterapię, która polega na nauce samodzielnego wykonywania ćwiczeń w domu, wspomagających proces leczenia.
Dowiedz się więcej
Chcesz zapoznać się ze wszystkimi metodami naszej pracy? Zastanawiasz się, czy możemy pomóc Ci zwalczyć uporczywe dolegliwości? Zachęcamy do zapisania się na pierwszą wizytę, podczas której kompleksowo zajmiemy się oceną kondycji Twojego uzębienia i nie tylko. Stawiamy bowiem na holistyczne podejście i mamy wiedzę oraz doświadczenie, które pozwalają nam leczyć na najwyższym poziomie. Zapisz się telefonicznie + (48) 604 807 730 lub poprzez formularz kontaktowy.